Zabawy na śniegu

Zabawy na śniegu to wielka przyjemność. Nadszedł w końcu ten upragniony przez dzieci dzień i udało się ulepić małego bałwana. Nie było to łatwe, bo lekki mróz trochę nam przeszkadzał, ale nie poddaliśmy się. Wspaniałe jest doświadczanie świata w kolejnej porze roku.

Przedszkolna Wigilia

"Wigilijny Wieczór, opłatek na stole,
Zapach potraw wśród płonących świec,
Betlejemska gwiazda mruganiem wesołym
Niesie ziemi swą niebiańską pieśń.

Bóg Miłością dusze rozświetla
I opłatek błogosławi biały,
Wlewa pokój w nasze smutne serca
Narodzony dzisiaj Jezus mały.

Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda,
Każdy dom i każdego z nas,
Niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta
Niosą wszystkim betlejemski blask."

ŚWIĄTECZNY WYSTĘP - nagranie

Powitanie Zimy

21 grudnia przywitaliśmy nową porę roku - Zimę. Tego dnia dzieci, ubrane w kolor biały, wzięły udział w zimowych zabawach – rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki i wspólnie tańczyły. Na zakończenie wykonaliśmy zdjęcia królowej i króla zimy.

Świąteczne Przygotowania

Okres przedświąteczny to w przedszkolu czas intensywnych przygotowań do świąt.  Podczas zajęć dzieci poznają tradycje bożonarodzeniowe i związane z tym świętem obyczaje. Dzieci wykonują ozdoby świąteczne, dekorują pierniczki, ubierają wspólnie choinkę. Przedszkolaki uczą się śpiewać tradycyjne kolędy, jak również piosenki o tematyce zimowo- świątecznej. Grudzień to dla dzieci wyjątkowy czas, gdzie mogą poznać tradycję Świąt Bożego Narodzenia, poczuć “magię świąt”.

Wizyta Świętego Mikołaja

"To już są święta, świąteczny czas
Święty Mikołaj będzie wśród nas
Spełni marzenia i wszystkie sny
Święty Mikołaj puka do drzwi..."

Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Tradycyjnie, jak co roku, Przedszkolaków odwiedził długo oczekiwany gość. Św. Mikołaj został gorąco przywitany, dzieci recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty wręczane każdemu dziecku przez Mikołaja.

Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość jaką podarowałeś naszym podopiecznym.

Do zobaczenia za rok!

Andrzejki

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Tradycje wróżb przetrwał do dzisiaj, Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Nasze przedszkolaki również chciały sprawdzić co je czeka. Z kapelusza czarownicy wróżyliśmy jaka czeka nas przyszłość, układaliśmy buty, tańczyliśmy, było także lanie wosku i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości i były wspaniałą okazją do wspólnej zabawy.

Miś pluszowy,
Miś kudłaty,
Biały, czarny
Lub łaciaty.
Wszystkie misie
My kochamy,
Bo ich święto dzisiaj mamy!

Sięganie do przeszłości fascynuje i rozbudza wyobraźnię. Chętnie przenosimy się w czasy rycerzy, królów, księżniczek, tworząc stroje, budując zamki, odgrywając scenki z życia dworskiego i rycerskiego. Może wśród nas jest przyszły historyk, archeolog, bądź reżyser?

„Co to jest niepodległość, teraz wiem już na pewno.

Każde dziecko dziś woła: to polski dom, polska szkoła.”

Wiedzą też o tym dzieci z grupy „Wróbelków” w Lipiu. Nauczyły się i odśpiewały hymn polski, wykonały chorągiewki, kotyliony i dekoracje z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

„Warzywnie, owocowo, zdrowo”,

Zdrowa żywność, a także zalety jedzenia owoców i warzyw – te zagadnienia nie są obce przedszkolakom z grupy „Wróbelków”. Dzieci mogły wszystkimi zmysłami poznać kształt, kolor, smak, zapach i fakturę niektórych warzyw i owoców, wymienialiśmy wszystkie znane nam owoce, porównywaliśmy kolory, kształty, wielkość.

Bawiąc się w kodowanie na temat: „Warzywnie, owocowo, zdrowo”, „wróbelki” poznawały, co jest zdrowe, a co niekoniecznie i rozwijały myślenie przyczynowo-skutkowe. Powstała kolorowa Piramida zdrowego żywienia.

Dzieci wykonały kolorowy kosz jabłek, a dodatkową atrakcję stanowiło samodzielne zrobienie warzywnych grzybków, które pięknie ozdobiły nasz kącik przyrodniczy.

Wiemy, co jest dla nas zdrowe, dlatego na drugie śniadanie przygotowaliśmy szaszłyki z witaminą C. Samodzielnie dobrany zestaw owoców najlepiej smakuje.