^Powrót
logo
  
  
  
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Get Adobe Flash player

Jak uczyć dzieci bezpiecznych zachowań

Jak uczyć dziecko bezpiecznych zachowań

 

Największą troską Rodziców dbających o prawidłowy rozwój swoich pociech jest zapewnienie im bezpieczeństwa. Dziecko w wieku przedszkolnym nie powinno zostawać bez opieki dorosłych, ale im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko samodzielności i  radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia tym lepiej. Mówiąc dziecku o bezpieczeństwie trzeba powiedzieć, że  to nic innego jak dbanie o siebie.

Od czego zacząć rozmowę

 • Rozmowa o prawie do bezpieczeństwa : wytłumacz, że każdy człowiek ma prawa, których nikt nie może go pozbawić. Jednym z nich jest  prawo do bezpieczeństwa. Dlatego jeżeli poczuje zagrożenie ma protestować i powiedzieć  o tym rodzicom.
 • Rozmowa o złym i dobrym dotykaniu: uświadom dziecku, że jeżeli nie chce, żeby go dotykano czy całowano ma prawo głośno to powiedzieć, nawet wtedy, gdy kocha osobę, która chce to zrobić. Zdarza się, że dziecko nie lubi całowania przez niektóre ciocie, czy inne bliskie osoby choć ich samych lubi. Nie należy zmuszać dziecka do takich zachowań, gdyż w chwili zagrożenia dziecko będzie miało odwagę powiedzieć ,,nie”.
 • Powiedz dziecku o groźnych i niegroźnych tajemnicach: wytłumacz, że  niegroźną tajemnicą jest np. przygotowanie upominku- niespodzianki dla bliskiej osoby z okazji urodzin, ale powiedz, że jeżeli ktoś ,,robi coś” co dziecku sprawia przykrość i prosi go równocześnie o zachowanie tajemnicy, to jest to groźna tajemnica i  koniecznie powinno jak najprędzej powiedzieć o tym mamie, tacie lub innej osobie do której ma dziecko zaufanie.
 • Nie dziel ludzi na dobrych i złych: ludzie krzywdzący dzieci wcale nie wyglądają na złych (są mili, uśmiechnięci, ładnie ubrani) dlatego powiedz dziecku, że powinno uciekać, gdy ktoś próbuje zrobić coś co je przeraża, czy zawstydza. Powiedz dziecku, że jeżeli ktoś podchodzi do niego i chce rozmawiać – kiedy jest  samo- powinno udać, ze nic nie słyszy i odejść bez słowa.
 • Wierz swojemu dziecku:  zawsze  wysłuchaj dziecko co ma do powiedzenia i uwierz mu. . W ten sposób nabierze do Was zaufania, będzie miało odwagę powiedzieć o wszystkich swoich obawach i łatwiej uniknie zagrożeń.
 • Pozwól dziecku na łamanie zasad: ucząc dziecka zasad bezpieczeństwa należy mu powiedzieć, że obowiązujące nas zasady postępowania może złamać, gdy poczuje się zagrożone. Wolno mu wtedy użyć wszelkich sposobów, byleby tylko nic złego mu się nie stało: może odmówić, nie posłuchać, krzyczeć, kopać, kłamać.

Co jeszcze możesz zrobić jako rodzic ucząc dziecko bezpiecznych zachowań

 •  Dziecko musi wiedzieć jak się nazywa i gdzie mieszka
 •  Powinno wiedzieć, że kiedy odbiera telefon nie powinno mówić gdzie mieszka ani jak się nazywa
 •  Poćwicz z dzieckiem wzywanie pomocy przez telefon
 •  Nie wypisuj nazwiska dziecka i adresu na zewnętrznych częściach jego odzieży ani na książkach
 •  Ustal z dzieckiem listę osób, do których ma zaufanie
 •  Uważaj na negatywne reakcje dziecka wobec różnych osób
 •  Naucz dziecko aby nigdy nie otwierało nikomu drzwi kiedy jest samo domu

mgr Stanisława Sudoł

 

Opracowanie: materiały internetowe (szerzej w: ,,Jak dbać
o bezpieczeństwo dziecka” Michele Elliott. Książka i wiedza. Warszawa 1997.)  

Copyright © 2013. KIDS ScHO0L Rights Reserved.