^Powrót
logo
  
  
  
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Get Adobe Flash player

Jak zachowywać się nad wodą

     Jedną z letnich przyjemności jest wypoczynek nad wodą. Dla dorosłych to okazja do relaksu, podczas gdy dzieci beztrosko dokazują. Jednak na wakacjach łatwo też o wypadek, dlatego podpowiadamy co zrobić aby zapewnić maluchom bezpieczeństwo nad wodą.

     Wypoczynek nad wodą to przyjemność zarówno dla maluchów, jak i dorosłych. Jednak to na tych ostatnich spoczywa odpowiedzialność za bezpieczne wakacje dzieci. Przed wyjazdem na plażę koniecznie trzeba ustalić z pociechą zasady bezpieczeństwa obowiązujące nad wodą. Wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł, aby urlop minął bez przykrych niespodzianek.

Bezpiecznie nad wodą

       Aby mieć pewność, że nasze dziecko jest bezpieczne podczas zabawy w wodzie, nigdy nie traćmy go z oczu! Nie chodzi o zerkanie z ręcznika podczas opalania na to jak maluch ładnie się pluska. Jedno z rodziców powinno być przy nim, żeby szybko zareagować w razie niebezpieczeństwa. Troskliwa opieka nad dzieckiem może jednak nie wystarczyć. Dlatego jadąc nad wodę wybierajmy miejsca strzeżone przez ratowników i rozkładajmy nasze ręczniki blisko nich.

     Szczególnie podczas wypoczynku nad morzem ważne jest prawidłowe odczytywanie znaków. Także dzieci powinny wiedzieć co one oznaczają. Pamiętajmy: czerwona flaga zakazuje pływania, a biała na nie zezwala, czerwone boje wyznaczają miejsce dla osób, które dobrze pływają, żółte - dla początkujących. Jeśli maluch chce pobawić się w wodzie wybierzmy miejsce, z którego będzie blisko do stanowiska ratownika. Wytłumaczmy też dziecku, żeby podczas zabawy nie krzyczało przenikliwie, bo może to wprowadzić w błąd osobę czuwającą nad bezpieczeństwem plażowiczów.

     Kolejną kwestią jest posłuszeństwo. Maluch musi reagować na polecenia rodziców, dlatego powinny być konkretne. Najlepiej wysyłać jasne komunikaty, np. "nie odchodź bez pozwolenia", "nie wchodź sam do wody". Warto też wpoić podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak zakaz kąpieli po jedzeniu oraz odpowiedzialne zachowanie wobec innych osób – nie popychamy nikogo, nie zrzucamy z materaca i nie wpychamy na siłę do wody. Łatwo w ten sposób o szok termiczny, który bywa śmiertelnie groźny.

Podczas wypoczynku nad wodą warto zapamiętać też numer alarmowy WOPR: 601 100 100.

Gdy maluch zachłyśnie się wodą

      Wyjeżdżając nad wodę weźmy pod uwagę fakt, że w ferworze zabawy nasze dziecko może zachłysnąć się wodą. Warto wiedzieć co robić w  takich przypadkach. Oczywiście pierwszym krokiem jest wezwanie pomocy. Jednak zanim ona nadejdzie sami powinniśmy działać.

     Pierwszym krokiem jest pochylenie dziecka do przodu i pięciokrotne mocne uderzenie otwartą dłonią między łopatkami. Podczas tej czynności dłoń powinna kierować się od dołu ku górze. Można również położyć malucha w poprzek naszych kolan, jego głowa musi się znaleźć poniżej poziomu klatki piersiowej, i również oklepać plecy. Działanie grawitacji powinno pomóc w udrożnieniu dróg oddechowych.

     Jeśli jednak te czynności nie przyniosą efektu trzeba przejść do kolejnych. Stajemy za dzieckiem i przekładamy ręce pod jego pachami. Pięść kładziemy pomiędzy dolną częścią mostka a pępkiem tak aby znajdowała się na wysokości przepony. Drugą ręką łapiemy się za nadgarstek i pięć razy uciskamy. Pamiętajmy, że nasze ruchy powinny być delikatne, bo bardzo łatwo zbyt mocno ucisnąć przeponę. Jeżeli uciskanie nie dało efektu, wracamy do uderzeń pomiędzy łopatkami. Czynności te powtarzamy na przemian.

     Oczywiście aby zyskać praktyczną wiedzę warto zapisać się na kurs pierwszej pomocy. Zdobędziemy tam niezbędne umiejętności, które komuś mogą uratować życie.

 

Opracowała: Małgorzata Garlak

Copyright © 2013. KIDS ScHO0L Rights Reserved.