^Powrót
logo
  
  
  
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Get Adobe Flash player

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato ...

"Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji".

/Jim Trelease/

            Warunki życia współczesnej rodziny sprawiają, że coraz mniej czasu rodzice i dzieci spędzają na wspólnych zajęciach i zabawach. Rodzice często wykorzystują telewizję i komputer jako sposób na zajęcie dzieci. Ponieważ wiek przedszkolny jest okresem kształtowania się wielu uczuć, nawyków i upodobań, należałoby większą wagę przyłożyć do ograniczenia dostępu dzieci do tych środków przekazu, gdyż wiele w nich jest agresji, pochwały dla sprytu i kłamstwa.

            Można je zastąpić czytaniem bajek i czasopism dziecięcych dobranych odpowiednio do wieku dzieci. Kontakt dziecka z literaturą ma działanie pozytywne gdyż:

- wzbogaca słownictwo

- rozwija język i wyobraźnię

- uczy odróżniać dobro od zła

- rozbudza i rozwija zainteresowania

- wzbogaca język o nowe pojęcia i zwroty

- uczy poprawnej wymowy

- dostarcza informacji o świecie

- rozwija myślenie

            Kilka cennych uwag dotyczących czytania dzieciom:

- czytać można w dowolnym momencie dnia, ale warto mieć stały czas na ten cel

- wyjaśniajmy znaczenie trudnych terminów

- rozmawiajmy na temat treści czytanego tekstu i zachowania bohaterów

- pozwólmy dziecku wielokrotnie wracać do tej samej książki

- nie omijajmy nieznanych dziecku słów (wytłumaczmy je)

- porozmawiajmy o emocjach i uczuciach, jakie wzbudziła przeczytana książka

- zachęćmy do opowiadania ilustracji

                 Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że głośne czytanie jest proste i dzieci je uwielbiają!. Bliski kontakt rodziców z dzieckiem w czasie spędzenia tych paru minut przy czytaniu jest bezcenny. Dziecko czuje się kochane, bezpieczne, pożytecznie spędza czas z mamą i tatą. Trzymane jest w ramionach, siedzi na kolanach, czy na dywanie z rodzicem, który całą swoją uwagę skupia właśnie na nim. Trzeba zaznaczyć, że zalety przemawiające za głośnym czytaniem są dużo bardziej znaczące i procentują na wiele lat niż oglądnie telewizji czy granie na komputerze,
z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.
 
Opracowała Stanisława Sudoł na podstawie artykułu ,,Współczesna książka dla dzieci" z czasopisma Bliżej przedszkola. 
Copyright © 2013. KIDS ScHO0L Rights Reserved.