"Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji".
/Jim Trelease/
Warunki życia współczesnej rodziny sprawiają, że coraz mniej czasu rodzice i dzieci spędzają na wspólnych zajęciach i zabawach. Rodzice często wykorzystują telewizję i komputer jako sposób na zajęcie dzieci. Ponieważ wiek przedszkolny jest okresem kształtowania się wielu uczuć, nawyków i upodobań, należałoby większą wagę przyłożyć do ograniczenia dostępu dzieci do tych środków przekazu, gdyż wiele w nich jest agresji, pochwały dla sprytu i kłamstwa.
Można je zastąpić czytaniem bajek i czasopism dziecięcych dobranych odpowiednio do wieku dzieci. Kontakt dziecka z literaturą ma działanie pozytywne gdyż:
- wzbogaca słownictwo
- rozwija język i wyobraźnię
- uczy odróżniać dobro od zła
- rozbudza i rozwija zainteresowania
- wzbogaca język o nowe pojęcia i zwroty
- uczy poprawnej wymowy
- dostarcza informacji o świecie
- rozwija myślenie
Kilka cennych uwag dotyczących czytania dzieciom:
- czytać można w dowolnym momencie dnia, ale warto mieć stały czas na ten cel
- wyjaśniajmy znaczenie trudnych terminów
- rozmawiajmy na temat treści czytanego tekstu i zachowania bohaterów
- pozwólmy dziecku wielokrotnie wracać do tej samej książki
- nie omijajmy nieznanych dziecku słów (wytłumaczmy je)
- porozmawiajmy o emocjach i uczuciach, jakie wzbudziła przeczytana książka
- zachęćmy do opowiadania ilustracji
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że głośne czytanie jest proste i dzieci je uwielbiają!. Bliski kontakt rodziców z dzieckiem w czasie spędzenia tych paru minut przy czytaniu jest bezcenny. Dziecko czuje się kochane, bezpieczne, pożytecznie spędza czas z mamą i tatą. Trzymane jest w ramionach, siedzi na kolanach, czy na dywanie z rodzicem, który całą swoją uwagę skupia właśnie na nim. Trzeba zaznaczyć, że zalety przemawiające za głośnym czytaniem są dużo bardziej znaczące i procentują na wiele lat niż oglądnie telewizji czy granie na komputerze,