^Powrót
logo
  
  
  
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Get Adobe Flash player

Jak nauczyć dziecko wiązać buciki?

Jak nauczyć dziecko wiązać buciki?

Kiedy dziecko powinno samodzielnie wiązać buty? Wiele jest opinii mówiących, że wtedy, kiedy idzie do pierwszej klasy. Nie jest to jednak regułą; niektóre dzieci potrafią wiązać sznurowadła, kiedy mają 5 lat, inne 6, zdarzają się i takie, które czynność tą wykonują w wieku 4 lat. Niestety coraz więcej dzieci nie potrafi tego robić, a wina leży po naszej stronie… Ciągły brak czasu, wszędzie się spieszymy, nie potrafimy zatrzymać się na dłużej. Najłatwiejszym, najpraktyczniejszym sposobem jest zakup butów na rzepy: szybko, sprawnie, samodzielnie – najprostsza droga. Oczywiście młodsze dzieci powinny do przedszkola przynosić buciki na rzepy, ale w domku można zacząć je wdrażać w „świat sznurowadeł i supełków”, bo prędzej czy później pojawią się buty sznurowane.

Nie od razu należy wskoczyć na głęboką wodę; można na początek kupić, a najlepiej zrobić ( będzie to dodatkowa frajda dla dziecka ) but treningowy, na którym nasza pociecha będzie trenować – jak sama nazwa na to wskazuje. Nauka na takim bucie pomoże dziecku wprawić się w niełatwą sztukę wiązania sznurówek. Sznurówki powinny być w różnych kolorach, będzie to ułatwienie dla dziecka w zrozumieniu tego mechanizmu.

Jest kilka technik ułatwiających wiązanie bucików. Pierwsza z nich nazywa się: „NA KRÓLICZKA”, która polega na tym, że z każdej ze sznurówek tworzymy owalne ucho króliczka, następnie tworzymy prosty węzeł przeplatając ze sobą uszy. Kolejna technika to: „ NA WIEWIÓRKĘ”, która polega na tworzeniu supła, który będzie korzeniami drzewka. Kolejno w jednej ręce ( w zależności od preferencji) dziecko robi długą, cienką pętelkę, w drugiej trzyma luźną sznurówkę. Będzie ona wiewiórką. Wiewiórka musi okrążyć drzewko, przebiec norką, czyli dziurką powstającą na dole drzewka na drugą stronę drzewka. Niezbędna jest tu początkowo nasza pomoc; musimy w połowie zacisnąć kokardkę, aby dziecko nie wyciągnęło całej sznurówki. Kolejna technika ma śmieszną nazwę, co sprawia, że dzieci koniecznie chcą ją przetestować: „ NA MYSZKI: MIKI I PIKI”. Jeśli dzieci przećwiczą wyżej wymienione metody będą chciały cały czas testować „myszki”, nauczą się nawet tego wierszyka na pamięć, co przynosi nam dodatkowe korzyści w postaci rozwoju pamięci, a dzięki pamięci możliwy jest rozwój intelektualny człowieka.

  • Były sobie myszki: Miki i Piki. Miały długie ogonki – dziecko trzyma w rączkach oba sznurowadła

  • zamieniły się miejscami – dziecko krzyżuje sznurówki; lewą rączką trzyma prawą sznurówkę i prawą rączką lewą sznurówkę

  • jedna myszka weszła do norki – wkłada w koniec sznurowadła utworzone na dole oczko

  • druga ją zamknęła – zaciska supełek

  • jedna wystawiła uszko – z jednego końca sznurowadła robimy uszko

  • druga je okrążyła i wystawiła swoje – owijamy sznurówką dookoła uszka i przez otwór wypychamy drugie sznurowało

  • przyszedł kot, złapał myszki za uszy i wyciągnął z norki – łapiemy paluszkami obu rączek za oba uszka i zaciskamy sznurowadła.

Mając trochę wolniejszego czasu pomóżmy dziecku nauczyć się samodzielnie wiązać sznurowadła, a sprawi mu to wiele radości, będzie bardzo dumne. Najważniejsze jest to, aby wykazać się dużą dozą cierpliwości i nie wyręczać swoich pociech, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Dzieci lubią być samodzielne, pozwólmy im na to, pomóżmy poczuć im, że zrobiły coś naprawdę ważnego.

Opracowała:

Kinga Walania – Bronhard

Copyright © 2013. KIDS ScHO0L Rights Reserved.